|
Фізико-хімічний інститут ім. О.В.Богатського
Національної Академії Наук України
|
|
Основні напрями наукової діяльності інституту: |
- вивчення залежності між структурою та властивостями супрамолекулярних сполук і розроблення спрямованого синтезу біологічно активних речовин (нейротропних, імунотропних, противірусних, антиагрегаційних), реагентів, металокомплексних каталізаторів, сенсорів тощо;
- синтез, структура, властивості і аналіз неорганічних та координаційних сполук рідкісноземельних елементів з метою отримання нових функціональних матеріалів для оптоелектроніки і біомедичної діагностики.
Основні наукові результати: |
- Розроблено загальні методи синтезу біологічно активних гетероциклічних, карбоциклічних сполук, псевдопептидів та пептидоміметиків.
Встановлено їх структурно - конформаційні особливості, фізико-хімічні та фармакологічні властивості, біотрансформацію і фармакокінетику.
- Встановлені закономірності зв’язку між структурою, властивостями та механізмом дії органічних сполук, які володіють нейротропними, імунотропними, противірусними і антиагрегаційними властивостями. Створені селективні мембрано-активні сполуки, біокаталізатори багаторазового використання, фізіологічно-активні речовини.
- Розроблені нові загальні підходи до синтезу макроциклічних сполук, отримані важливі дані про зв'язок їх структури з властивостями. Вивчені комплексоутворюючі та транспортні властивості, отримані представники молекулярних кліпсів, катенанів, вивчені кристалічні комплекси типа «хазяїн-гість».
- Отримані нові функціоналізовані моно- і дибензокраун-етери та їхні похідні – перспективні каталізатори міжфазного переносу, реагенти та екстрагенти.
- Використані комп’ютерні технології для пошуку та структурного дизайну ефективних біологічно-активних сполук на основі QSAR аналізу молекул. Запропоновано нову концепцію структурного опису багатокомпонентних сумішей сполук для подальшого їх QSAR/QSPR аналізу та віртуального скринінгу.
|
Експериментальні зразки оптичних елеметів для ІЧ оптики
|
- Розроблені теоретичні та методичні основи методів полум’яної фотометрії, "холодної пари", спектрофотометричних, люмінесцентних та атомно-емісійних методів визначення рідкісних елементів (лантаніди, германій, цирконій, тантал та інші).
- Створено систему речовинного аналізу нових оптичних матеріалів з використанням неруйнуючих методів виявлення та кількісного визначення хімічних форм компонентів.
- Нові комплексні сполуки лантанідів запропоновані в якості аналітичних форм для високочутливого люмінесцентного визначення лікарських препаратів, ДНК, ферментів, протеїнів, іонів металів.
- Виявлені закономірності залежності оптичних властивостей від кристалічної структури та електронної будови низки сполук. На їх основі створені люмінофори, а також матеріали для детекторів іонізуючого випромінювання.
- Розроблено плівкоутворюючі матеріали на основі складних фторидів та халькогенідів s-металів і лантанідів для інтерференційних оптичних покриттів з низьким та високим показниками заломлення.
Створені і впроваджені в медичну практику: |
|
Лікарські препарати, які розроблені
в інституті
|
- перший оригінальний вітчизняний транквілізатор "Феназепам"
- високоефективний селективний анксіолітик "Гідазепам"
- пероральний індуктор ендогенного інтерферону "Аміксин", що має широкий спектр противірусної активності
- Міністерством охорони здоров’я України в 2010р. зареєстрований оригінальний снотворний і анксіолітичний препарат "Левана ІС" (Циназепам).
|
Державні стандартні зразки України складу розчинів для метрологічного забазпечення аналізу об'єктів довкілля
|
У Центрі Державної служби стандартних зразків складу і властивостей речовин і матеріалів (СКТБ з ДВ) розроблені та випускаються Державні стандартні зразки України (ДСЗУ) складу розчинів для метрологічного забезпечення аналізу об’єктів довкілля.
Науково-технічний інженерний центр проблем водоочищення і водозбереження «Водообробка» розробляє, здійснює випуск та впровадження у практику установок доочистки і фільтрації питної води.
В рамках угод вчені Інституту здійснюють співробітництво з науковими центрами та вченими Російської Федерації, Молдови, Білорусі, Польщі, Франції, США, Нідерландів, Німеччини, Болгарії, Туреччини.
На базі Інституту проведені національні і міжнародні наукові і науково-практичні конференції, симпозіуми з актуальних проблем хімії, такі як ХХІІІ Міжнародна Чугаєвська конференція з координаційної хімії (2007), VII школа-конференція молодих вчених держав СНД з хімії порфіринів і споріднених сполук (2007), VІІІ Всеукраїнська конференція з аналітичної хімії (2008), присвячена 100 – річчю від дня народження члена-кореспондента АН УРСР В.А.Назаренка (за міжнародною участю), III Міжнародний симпозіум з методів застосування комп’ютерної хімії (2009), I Міжнародна конференція з люмінесценції лантанідів (2010), ХІ Міжнародна конференція з фізичної та координаційної хімії порфіринів та їх аналогів (2011), Міжнародний науково-технічний семінар "Оптичні матеріали та покриття" (2013), XIX Українська конференція з неорганічної хімії за участю закордонних вчених (спільно з ІОНХ ім. В.І.Вернадського НАН України та Одеським національним університетом ім. І.І.Мечникова (2014).
Щороку на базі ФХІ ім. О.В. Богатського проводяться:
конференція молодих вчених і студентів-хіміків Південного регіону,
Читання імені академіка Миколи Дмитровича Зелінського, присвячені актуальним питанням сучасної науки.
Головна
ФХІ ім. О.В. Богатського НАНУ
Заходи установи
Оголошення
Оренда
Проекти молодих вчених
Захист дисертацій
Державні закупівлі
ЦККП
Корисне
Контакти